
Zaterdag 14 februari is het exact 15 jaar geleden dat ik door de leden van Spirit verkozen werd tot voorzitter van deze mooie club. 14 februari 2011, Valentijnsdag!
Voor mij een mooi moment eens terug te blikken op deze 15 jaar, die voorbij lijken te zijn gevlogen. Even voor de duidelijkheid: geen terugblik om me zelf op de borst te kloppen, maar een terugblik om te kijken wat we allemaal hebben bereikt als klein dorpsclubje. En ik zeg bewust “met z’n allen”, want zonder de hulp van heel veel goede mensen binnen de club, hadden we nooit kunnen bereiken wat we nu hebben bereikt. Ik ga trouwens proberen geen namen te noemen, omdat het grote gevaar is dat je mensen vergeet. Laten we het zo zeggen: dit is ook een eerbetoon aan alle mensen waar ik de afgelopen 15 jaar heel prettig mee heb samengewerkt.
In 2011 zijn we begonnen met een grondige renovatie van het clubgebouw, een volledig ander interieur en hebben we een echte verkiezing gehouden om nu eindelijk eens een echt logo van de club te gaan voeren. Herkenbaarheid voor buitenaf en marketingmogelijkheden waren hiervoor de drijfveer. Als snel hierna hebben we een afvaardiging van de leden en andere stakeholders (ouders, vrijwilligers) bij elkaar geroepen om de debatteren over onze (cultuur)waarden en de daarbij behorende normen. Wat willen we wel en wat willen we vooral niet. Hieruit zijn onze cultuurwaarden en de Waarden- en Normencommissie ontstaan. Een geleding binnen de vereniging waar ik nog steeds heel erg blij mee en trots op ben en waarmee we destijds ook de landelijke pers gehaald hebben.
Ook trots moeten we natuurlijk ook zijn op de verkiezing tot leukste amateurclub van Nederland in 2013, door een combinatie van Radio 538, ING en de KNVB. Tussen duizenden verenigingen, kozen ze ons Spirit toch zomaar even tot allerleukste voetbalclub van Nederland. Het jaar daarna werden we zelfs gekozen tot winnaar van de leukste sportvereniging in Nederland en werden we genomineerd voor de Rinus Michels Award, voor de beste amateur jeugdopleiding van Nederland.
In diezelfde tijd hebben wij een prachtig sponsorcontract van ING weten binnen te slepen. Onder andere deze sponsoring heeft ons in de gelegenheid gesteld mooie projecten te realiseren, zoals een heus opleidingscentrum. Ook zijn in die tijd, mede door de bijdrage van ING, grondige renovaties aan de kleedkamers verricht.
Inmiddels werden we ook regelmatig bezocht door de landelijke pers (tv, krant, radio), waarbij items over onze held Stefan de Vrij, het damesvoetbal, de zelf opgezette voetbalschool en ons algemene beleid meerdere keren onderwerp zijn geweest. Want daar waar vele verenigingen steeds meer mensen inhuren om extra voetbaltrainingen te geven, regelen we bij Spirit gewoon zelf een voetbalschool. En de dames …. Wat moet ik daar nu nog van zeggen? Voorzichtig begonnen met integratie van meisjes in een jongensteam, gevolgd door complete meiden- en damesteams. Ruim 200 meiden en dames spelen er inmiddels bij onze club en het hoogste dameselftal draait bovenin mee in de een-na-hoogste klasse voor amateurteams. En wat een enthousiaste ploeg mensen zorgt er hiervoor dat we een zo’n florerende damesafdeling hebben.
En zo zou ik natuurlijk nog heel veel mensen kunnen noemen die iedere dag, geheel belangeloos, vele uren aan onze club besteden. De meest zichtbaren hierbij zijn uiteraard de mensen van de onderhoudsploeg, mannen die het meestal al gedaan hebben voor je iets vraagt. Een onderhoudsploeg die ook heel veel heeft betekend bij de bouw van de nieuwe kleedkamers (13 t/m 16) en verzorgingsruimte. Hierbij werd en-passant ook nog even een kledingmagazijn en nieuw materiaalhok gebouwd. Maar ook het volgende project, de volledige verbouwing van ons clubhuis, werd voor een groot deel door onze onderhoudsploeg uitgevoerd en gecoördineerd. Mooi hierbij is dat mensen zich spontaan aanmelden wanneer bijvoorbeeld gevraagd wordt het ontwerp te maken door een binnenhuisarchitect of een nieuwe bar of een aparte keukenbalie te maken. Schilders die zich spontaan melden en hun eigen werk even opzij zetten. En datzelfde geldt ook eigenlijk wanneer een jaar later gevraagd wordt de bestuurskamer uit te breiden en aan een grondige verbouwing te onderwerpen. Wat een vakmensen hebben we in huis.
Maar wat ook te denken van alle mensen die de keuken en bar bezetten. De vele trainers, leiders, grensrechters, kledingcommissie, jeugdactiviteiten, voetbalkamp,feestcommissie, webmaster, social media commissie, de vele clubscheidsrechters, de sponsorcommissie, jeugdcoördinatoren, wedstrijdsecretarissen, redactieleden, jeugdcommissie, technische commissie en toernooicommissie. Wat fijn dat er zoveel mensen aan het succes van Spirit meewerken. Ook veel dank ben ik natuurlijk verschuldigd aan mijn (mede-)bestuursleden. Zij doen ongelofelijk veel werk, veelal onzichtbaar.
Ik kan nog tal van hoogtepunten benoemen. Wat te denken van de kampioenschappen en promoties van onze vlaggenschepen Heren 1 (2011 en 2018) en Dames 1 (2022 en 2023), maar ook die van ons JO19-1 twee jaar geleden, via twee kampioenschappen in de landelijke divisies. Maar ook het werven van vele nieuwe sponsors, waardoor inmiddels de sponsorinkomsten een substantieel onderdeel uitmaken van de begroting. Met natuurlijk het meest in het oog springende item: het LED-scorebord met reclames. Deze sponsors die ieder jaar een mooie geldelijke bijdrage leveren, waardoor wij de dingen KUNNEN doen die we WILLEN doen, zijn wij natuurlijk ook veel dank verschuldigd.
Ook trots mogen we zijn op de groei die we hebben doorgemaakt. Van 800 leden in 2011 naar 1250 leden in 2025.Een groei van ruim 55% is iets dat bijzonder uniek is natuurlijk. Het feit dat de kern Ouderkerk a/d IJssel “slechts” uit iets meer dan 4000 inwoners bestaat, betekent dat we een belangrijke vereniging zijn voor de gehele regio. Dat was ook altijd ons doel: De Krimpenerwaard heeft immers Spirit.
Het Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen zit ook Spirit in het bloed. Getuige hiervan is het partnership dat we hebben aangegaan met de Stichting Breath. Al ruim voordat de oorlog in Oekraïne uitbrak steunden we deze stichting met allerlei acties en veilingen. Deze geweldige stichting helpt mensen in met name Oekraïne aan onderdak en andere primaire levensbehoeften. Wij zijn trots op deze samenwerking.
Nog een hoogtepuntje: ons 75-jarig jubileum. Door Corona in eerste instantie uitgesteld, maar een jaar later (2021) ten volle gevierd. Parachutespringers, kinderspelen, optredens en een groot feest. En voor mij een persoonlijk hoogtepunt: het ontvangen van een Koninklijk lintje in de vorm van lid in de orde van Oranje Nassau.
Ook wil ik de geweldige feesten en familiedagen niet overslaan. Met behulp van vele handjes slagen we er iedere keer in een geweldig feest te organiseren voor honderden mensen die Spirit een warm hart toedragen. En wat te denken van de mooie sponsoravonden met o.a Joery Mulder, Bas Nijhuis, Danny Makkelie, Leo Beenhakker en Willem van Hanegem.
Ook heb ik als BABS maar liefst 2 huwelijken mogen sluiten voor Spirit leden: Jeffrey van Vuuren en Jelmer Nomen.
Vijftien jaar is een hele tijd. Ik heb nog nooit zo lang bij een bedrijf gewerkt. Dan moet het wel heel erg leuk zijn. Dat is het ook. Maar een functie als voorzitter van een zo’n mooie en grote club als Spirit doe je natuurlijk niet even zomaar. Daar offer je best een stukje van je (vrije) leven voorop. En niet alleen ik. Ook je vrouw en je kinderen hebben altijd en nu nog steeds offers moeten doen, omdat “papa weer zo nodig naar Spirit moest”. Aan hen ben ik dus het meest dank verschuldigd. Want zonder een gezin wat achter je staat had ik dit nooit kunnen doen.

















